twitter.com/YKSeyahatBursu ykseyahatbursu@gmail.com

Sıkça Sorulan Sorular

Yaşar Kemal Seyahat Bursu’nun finansal kaynağı nedir?

Burs için finansal kaynak Yaşar Kemal Seyahat Burs Programı kapsamında gençlere burs vermek isteyen bireyler tarafından sağlanmaktadır. Kar amacı güden herhangi bir kurum veya kuruluş burs programına kaynak sağlamamaktadır. Eğer siz de bir öğrenciye burs sağlamak istiyorsanız ykseyahatbursu@gmail.com adresine e-posta atarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doğum tarihim belirtilen yılları içermiyorsa Yaşar Kemal Seyahat Burs Programı’na başvurabilir miyim?

Hayır başvuramazsınız. Bu burs programına başvurabilmek için üniversite çağında olmanız gerekiyor. 2017 senesi için 1 Ocak 1994 ile 31 Aralık 1999 tarihleri arasında doğmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes bu burs programına başvurabilir.

Yaşar Kemal Seyahat Burs Programı’na başvurmak için üniversite öğrencisi mi olmam gerekiyor?

Hayır. Üniversite öğrencisi olmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Üniversite öğrencisi, üniversite mezunu, lise mezunu, hatta ilkokul veya ortaokul mezunu bile olabilirsiniz. Türkçe okuyup yazabiliyor olmanız başvuru yapmak için yeterli.

Yapmayı planladığımız seyahat projesi illa Türkiye içinde mi olmalı? Yurtdışı herhangi bir yere yapılacak bir seyahat için başvuramıyor muyuz?

Hem evet, hem hayır. Yaşar Kemal Seyahat Bursu ile yurtdışına gitmek istiyorsanız öncelikle Türkiye için bir burs kazanmanız ve bu seyahat projenizi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekli. Eğer seçici kurul yurtiçi projenizin sonuçlarından memnun kalırsa ertesi yıl yurtdışı için başvuru hakkı kazanmış olursunuz. Fakat yurtdışı için yine bir proje başvurusu hazırlamanız, aynı yurt içi projenizde olduğu üzere proje çıktıları sunmanız gerekmektedir.

Seyahatimizin süresi ne kadar olabilir?

Tamamen size bağlı. Başvuru koşullarında belirtilen tarihlerden sonra olmamak üzere seyahatinizin süresini istediğiniz kadar belirtebilirsiniz. Tabi bursun bütçe toplamını aşmamak ve bütçe yönetimi kendiniz yapmak şartıyla.

Tek bir yere mi seyahat edebilirim? Yoksa birden çok yeri ziyaret edebilir miyim?

Tamamen size bağlı. İster tek bir yere seyahat edin, isterseniz bir rota veya konsept dahilinde birçok yere. Bütçe ve zaman kısıtlarınızı dikkate aldığınız sürece Türkiye sınırları içinde her yere / yerlere seyahat planlamakta özgürsünüz. Projenizin amaçsal, zamansal ve mekansal bütünlüğüne ve seçtiğiniz yere / yerlere seyahat edebilmenin gerçekçi olmasına lütfen dikkat ediniz.

Burs bütçesi neleri kapsıyor?

Size verilen burs bütçesi ile ulaşım, konaklama, yeme-içme giderlerinizi, gittiğiniz yerde mekanlara / etkinliklere giriş-katılım ücretlerini ve gittiğiniz yerde çok özel harcama gerektiren herhangi bir konu / aktivite / deneyim / vb. varsa onlara yapacağınız ödemeleri kapsar.

Burs bütçesi ile uçak bileti alabilir miyiz?

Toplam burs bütçesinin %30’luk kısmını geçmediği takdirde istediğiniz ulaşım şeklini seçmekte özgürsünüz. Fakat araç kirası veya yakıt masrafları bu burs programı kapsamında ödenmez. Yaşar Kemal Seyahat Burs Programı en az fosil yakıt kullanan ulaşım yöntemlerini özendirir. Lütfen mecbur kalmadıkça otostop yapmayınız.

Ben seyahatim esnasında kamp yapmayı planlıyorum. Kamp malzemesi alabilir miyim?

Evet. Bütçenizde konaklama için ayırdığınız kısım kadar tutarı aşmamak kaydıyla kamp malzemesi alabilirsiniz.

Kitap okumak, müzik dinlemek hobi midir?

Hayır, değildir.

Seyahat projesi ile neyi kast ediyorsunuz? 

Yaşar Kemal Seyahat Bursu bir seyahat bursudur. Yani bursu alıp salt gezmeniz için size verilen bir burs değildir. Seyahatizin bir amacı, konusu ve seyahatiniz bittiğinde ortaya somut bir üretim, bir çıktı koymanız gerekli.

Proje düşünüp tasarlanan, bir değişimi amaçlayan, belli bir amacı ya da konusu olan stratejik bir plandır. Seyahat projenizin gerçekleşebilmesi için ilk önce gidilecek bir yer ve bu yerle ilgili, yere dair bir fikrinizin olması gereklidir. Daha sonraki ihtiyacınız ise amaçtır. Bu projeyi gerçekleştirerek neyi amaçlıyorsunuz? Bu amaca ulaşmak için nasıl bir yöntem uygulayacaksınız? Uygularken ne gibi araçlar kullanacaksınız? Ne kadar sürede ve ne zaman bu projeyi gerçekleştireceksiniz? Projenizi gerçekleştirmek için ne tür faaliyetler yürüteceksiniz? Bu faaliyetleri gerçekleştirmek için ne kadar bütçeye ihtiyacınız var? Ve son olarak proje sona erdiğinde ortaya ne koyacaksınız? Bu soruları cevapladığınız takdirde seyahat projeniz hazır demektir.

Proje çıktısı derken ne demek istiyorsunuz?

Seyahatizin sonunda seçtiğiniz yere ve konuya dair bir makale yazabilirsiniz. Kamera kullanabiliyorsanız bu seyahatinizi bir video-makale olarak yayınlayabilirsiniz. Proje aşamasında bir hikaye veya roman projeniz vardır, ilham almak, esinlenmek için bu seyahate ihtiyacınız olabilir. Gittiğiniz yerin folklörü, gastronomisi, kültürü, biyolojik çeşitliliği, vb. herhangi konuda derleme ve belgeleme çalışması yapabilir ve sonuçlarını yayınlayabilirsiniz. Seçtiğiniz yer ve konu özelinde bir fotoğraf çalışması yapabilir, proje çıktısı olarak bu seyahatinizi bir sergiye dönüştürebilirsiniz. Kısa film, belgesel film seyahatinizin başka bir çıktısı olabilir. Seçtiğiniz özel konuya dair bir rota çalışması yapabilirsiniz ve ortaya bir kültür / doğa rotası çıkarabilirsiniz. Yine seçilen konu ve gidilecek bölgeye göre tematik bir harita çıkarmak da başka bir proje çıktısı olabilir. Bunların dışında tamamen size özgü herhangi bir yaratıcı proje fikri ile gelebilirsiniz.

Bu üretimleri / çıktıları nerede yayınlayacağınız, kaç insana ne şekilde ulaşacağınız gibi bilgiler projenizin seçilme olasılığını arttıracaktır. Aynı şekilde halihazırda araştırmanızın olması, taslak çalışma ya da karalamalarınızın olması, varsa senaryo ya da çekim planınızın hazır olması gibi faktörler bursu kazanmanıza olumlu etki yapacaktır.

Sosyal medya aktivitemiz ve takipçi sayımız bursu kazanma olasılığımızı arttırır mı?

Hayır. Yaşar Kemal Seyahat Bursu’nu kazanmak için sosyal medya hesabınızın olması bile bir zorunluluk değildir. E-mail adresinizin ve telefonunuzun olması bizim için yeterli.